Tipy na výlety

Lednicko-valtický areál

Lednicko-valitcký areál se nachází mezi obcemi Lednice a Valtice na Jižní Moravě. Jedná se o unikátní oblast, kde byl vytvořen komplex staveb a provedeny takové změny krajiny, že celá tato oblast se stala živým uměleckým dílem. Tento areál vznikl v době, kdy této oblasti vládl šlechtický rod Liechtensteinů a to zejména v 18. a 19. století.

Hlavními body tohoto areálu jsou zámky v Lednici a ve Valticích. Oba zámky jsou přístupné a jejich expozice přenesou návštěvníky do dob dávno minulých. Oba zámky disponují parky. V Lednici je park francouzského typu s velice nápaditou a impozantní výsadbou. V areálu parku se pak nacházejí stavební prvky jako Akvadukt, umělá jeskyně zvaná Peklo a také hlavně dominanta parku – minaret. Ve Valticích je park anglického typu s volnější, ale velice upravenou výsadbou. Na kraji parku u zámku je Bylinná zahrádka. Ve Valticích na areál zámku nepřímo navazuje i historicky velice zachované náměstí s řadou dalších památek a městským a zemědělským muzeem.

Uprostřed, mezi obcemi Lednice a Valtice, nalezneme obec Hlohovec s naším ubytováním. Na kraji obce je jedna z památek areálu a to Hraniční zámeček, kde je v současnosti restaurace. Opačným směrem než je Hraniční zámeček nalezneme kousek v lese schovanou druhou památku a to zámeček Tři grácie. Celá areál je však mnohem rozsáhlejší a nalezne zde: Apollonův chrám, zámeček Belvedere na kraji Valtic, Dianin chrám alias Rendesvous, Janův hrad, kapli Sv. Huberta, kolonáda na Reistně, lovecký zámeček, stáje Nový Dvůr, Obelisk na památku míru mezi Francií a Rakouskem, Rybniční zámeček, zámečky Lány a Pohansko. Právě z Hlohovce je řada památek velice dobře přístupná a to zejména pro turisty a cyklisty.

Cyklo-turistika

Ráz krajiny Lednicko-valitckého areálu je příznivý pro podnikání cyklistický výprav. Snad nikde jinde na světě neuvidíte tolik věcí na jednom místě a přitom v tak krásné a zajímavé krajině jako zde. Je zde převážně rovina s pár kopečky, ale krajina je tak rozčleněna lesy a rybníky, že rozhodně není jednotvárná. Všechny výlety na kole by měli zvládnout i malí cyklisté či ti již pokročilý věkem, kteří hledají klid a krásu naší vlasti.

Naše ubytování s cyklisty počítá, ať si již kola dovezete autem nebo na nich dojedete až k nám, máme prostor, kam kola můžete v klidu uložit.

Pro snazší naplánování trasy doporučujeme podívat se na existující cyklistické stezky a to:

Vodní turistika

Zajímavým vyžitím je vodní turistika. Řeka Dyje rozhodně není žádným divokým tokem, ale umožňuje poklidnou plavbu nádhernou krajinou. Doporučujeme Vám cestu po Zámecké Dyji v Lednici a nebo putování od nádrží Nové Mlýny až po soutok Dyje a Moravy. Vzhledem k charakteru toku je vhodná tato činnost i pro rodiny s dětmi.

Vybavení si můžete zapůjčit u Půjčovny Dyje v Břeclavi, která vám vybavení také zaveze na vhodné místo a opět vyzvedne.

Vinné sklepy

V Hlohovci se daří vinné révě a patří tak k tradičním vinařským obcím. Pokud zatoužíte ochutnat, okoštovat – jak říkají místní, zdejší víno, pak je vcelku snadné vaše přání splnit. Můžeme vám zajistit jak samotné víno, tak také domluvit návštěvu ve vinném sklepě u některého z místních vinařů.

Výhodou ubytování v Hlohovci je to, že si můžete užít vína do sytosti a nemusíte si zajišťovat odvoz někam jinam. V klidu se u nás vyspíte a dopoledne, nebo i po poledni můžete zase vyrazit dále po památkách.

Další tipy:

Lanové centrum Břeclav H-PARK

Indoor herna Hodonín Bambino

Fitness centrum H-FITNESS Břeclav

Koupaliště, plavecký bazén, bruslení inline i ledová plocha TEREZA Břeclav